2010 General Election Contest Results


Current as of Tuesday, November 16, 2010 at 4:36 PM
FEDERAL

Registered Voters: 212946

Ballots Cast: 109450

Turnout: 51.40%

228 of 228 Precincts Reporting

 

FOR UNITED STATES SENATOR (For a six year term)
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

LeAlan M. Jones (Green)

3652 3.34%

 

 

 

 

 

  

Mark Steven Kirk (Republican)

63177 57.72%

 

 

 

 

 

  

Alexander "Alexi" Giannoulias (Democratic)

37088 33.89%

 

 

 

 

 

  

Mike Labno (Libertarian)

3300 3.02%

 

 

 

 

 

 

Will Boyd(W)

15 0.01%

 

 

 

 

 

 

Robert L. "Bob" Zadek(W)

17 0.02%

 

 

 

 

 

 

FOR UNITED STATES SENATOR (For an unexpired term)
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

LeAlan M. Jones (Green)

3916 3.58%

 

 

 

 

 

  

Mark Steven Kirk (Republican)

60704 55.46%

 

 

 

 

 

  

Alexander "Alexi" Giannoulias (Democratic)

35955 32.85%

 

 

 

 

 

  

Mike Labno (Libertarian)

3563 3.26%

 

 

 

 

 

 

Will Boyd(W)

12 0.01%

 

 

 

 

 

 

Robert L. "Bob" Zadek(W)

13 0.01%

 

 

 

 

 

 

Ina Pinkney(W)

8 0.01%

 

 

 

 

 

 

STATE OF ILLINOIS

Registered Voters: 212946

Ballots Cast: 109242

Turnout: 51.30%

228 of 228 Precincts Reporting

 

FOR GOVERNOR AND LIEUTENANT GOVERNOR
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Rich Whitney Don W. Crawford (Green)

3315 3.03%

 

 

 

 

 

  

Bill Brady Jason Plummer (Republican)

61023 55.86%

 

 

 

 

 

  

Pat Quinn Sheila Simon (Democratic)

38240 35.00%

 

 

 

 

 

  

Lex Green Ed Rutledge (Libertarian)

1188 1.09%

 

 

 

 

 

  

Scott Lee Cohen Baxter B. Swilley (Independent)

4069 3.72%

 

 

 

 

 

 

Michael "Mike" White (W)

7 0.01%

 

 

 

 

 

 

FOR ATTORNEY GENERAL
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

David F. Black (Green)

2206 2.02%

 

 

 

 

 

  

Steve Kim (Republican)

44358 40.61%

 

 

 

 

 

  

Lisa Madigan (Democratic)

58549 53.60%

 

 

 

 

 

  

Bill Malan (Libertarian)

1909 1.75%

 

 

 

 

 

 

FOR SECRETARY OF STATE
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Robert Enriquez (Republican)

35516 32.51%

 

 

 

 

 

  

Jesse White (Democratic)

67598 61.88%

 

 

 

 

 

  

Josh Hanson (Libertarian)

4005 3.67%

 

 

 

 

 

 

FOR COMPTROLLER
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

R. Erika Schafer (Green)

4224 3.87%

 

 

 

 

 

  

Judy Baar Topinka (Republican)

66293 60.68%

 

 

 

 

 

  

David E. Miller (Democratic)

29999 27.46%

 

 

 

 

 

  

Julie Fox (Libertarian)

5295 4.85%

 

 

 

 

 

 

FOR TREASURER
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Scott K. Summers (Green)

3738 3.42%

 

 

 

 

 

  

Dan Rutherford (Republican)

66909 61.25%

 

 

 

 

 

  

Robin Kelly (Democratic)

32950 30.16%

 

 

 

 

 

  

James Pauly (Libertarian)

2439 2.23%

 

 

 

 

 

 

14TH CONGRESSIONAL DISTRICT

Registered Voters: 212946

Ballots Cast: 109450

Turnout: 51.40%

228 of 228 Precincts Reporting

 

FOR REPRESENTATIVE IN CONGRESS FOURTEENTH CONGRESSIONAL DISTRICT
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Daniel J Kairis (Green)

3815 3.49%

 

 

 

 

 

  

Randall M. "Randy" Hultgren (Republican)

57640 52.66%

 

 

 

 

 

  

Bill Foster (Democratic)

46094 42.11%

 

 

 

 

 

 

Doug Marks(W)

45 0.04%

 

 

 

 

 

 

22nd SENATORIAL DISTRICT

Registered Voters: 32717

Ballots Cast: 12354

Turnout: 37.76%

52 of 52 Precincts Reporting

 

FOR STATE SENATOR TWENTY-SECOND LEGISLATIVE DISTRICT
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Steven J. Rauschenberger (Republican)

5788 46.85%

 

 

 

 

 

  

Michael Noland (Democratic)

6215 50.31%

 

 

 

 

 

 

25th SENATORIAL DISTRICT

Registered Voters: 142824

Ballots Cast: 76868

Turnout: 53.82%

136 of 136 Precincts Reporting

 

FOR STATE SENATOR TWENTY-FIFTH LEGISLATIVE DISTRICT
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Chris Lauzen (Republican)

51932 67.56%

 

 

 

 

 

  

Leslie N. Juby (Democratic)

22799 29.66%

 

 

 

 

 

 

28th SENATORIAL DISTRICT

Registered Voters: 15401

Ballots Cast: 8264

Turnout: 53.66%

18 of 18 Precincts Reporting

 

FOR STATE SENATOR TWENTY-EIGHTH LEGISLATIVE DISTRICT
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

John J. Millner (Republican)

5546 67.11%

 

 

 

 

 

  

Corinne Michelle Pierog (Democratic)

2460 29.77%

 

 

 

 

 

 

43RD REPRESENTATIVE DISTRICT

Registered Voters: 32717

Ballots Cast: 12354

Turnout: 37.76%

52 of 52 Precincts Reporting

 

FOR REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY FORTY-THIRD REPRESENTATIVE DISTRICT
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Ruth Munson (Republican)

5702 46.16%

 

 

 

 

 

  

Keith Farnham (Democratic)

6339 51.31%

 

 

 

 

 

 

49TH REPRESENTATIVE DISTRICT

Registered Voters: 91212

Ballots Cast: 46916

Turnout: 51.44%

90 of 90 Precincts Reporting

 

FOR REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY FORTY-NINTH REPRESENTATIVE DISTRICT
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Timothy L. Schmitz (Republican)

29753 63.42%

 

 

 

 

 

  

Jennifer Barconi (Democratic)

15799 33.68%

 

 

 

 

 

 

50TH REPRESENTATIVE DISTRICT

Registered Voters: 51612

Ballots Cast: 29952

Turnout: 58.03%

47 of 47 Precincts Reporting

 

FOR REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY FIFTIETH REPRESENTATIVE DISTRICT
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Kay Hatcher (Republican)

20412 68.15%

 

 

 

 

 

  

Linda Healy (Democratic)

8533 28.49%

 

 

 

 

 

 

55TH REPRESENTATIVE DISTRICT

Registered Voters: 15401

Ballots Cast: 8264

Turnout: 53.66%

18 of 18 Precincts Reporting

 

FOR REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY FIFTY-FIFTH REPRESENTATIVE DISTRICT
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Randy Ramey (Republican)

5439 65.82%

 

 

 

 

 

  

Gregory C. Brownfield (Democratic)

2505 30.31%

 

 

 

 

 

 

83RD REPRESENTATIVE DISTRICT

Registered Voters: 7186

Ballots Cast: 2881

Turnout: 40.09%

11 of 11 Precincts Reporting

 

FOR REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY EIGHTY-THIRD REPRESENTATIVE DISTRICT
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Linda Chapa LaVia (Democratic)

2232 77.47%

 

 

 

 

 

 

95TH REPRESENTATIVE DISTRICT

Registered Voters: 14818

Ballots Cast: 8875

Turnout: 59.89%

17 of 17 Precincts Reporting

 

FOR REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY NINETY-FIFTH REPRESENTATIVE DISTRICT
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Mike Fortner (Republican)

5105 57.52%

 

 

 

 

 

  

Maria Owens (Democratic)

3419 38.52%

 

 

 

 

 

 

KANE COUNTY

Registered Voters: 212946

Ballots Cast: 109242

Turnout: 51.30%

228 of 228 Precincts Reporting

 

FOR COUNTY CLERK
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Jose Luis Del Bosque (Green)

4250 3.89%

 

 

 

 

 

  

John A. "Jack" Cunningham (Republican)

69975 64.06%

 

 

 

 

 

  

Mavis A. Bates (Democratic)

30381 27.81%

 

 

 

 

 

 

FOR COUNTY TREASURER
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

David J. Rickert (Republican)

70554 64.59%

 

 

 

 

 

  

Joseph Lowery (Democratic)

33527 30.69%

 

 

 

 

 

 

FOR COUNTY SHERIFF
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Donald E. Kramer (Republican)

54998 50.35%

 

 

 

 

 

  

Pat Perez (Democratic)

50617 46.33%

 

 

 

 

 

 

KANE COUNTY EDUCATIONAL SERVICE REGION

Registered Voters: 204391

Ballots Cast: 104521

Turnout: 51.14%

221 of 221 Precincts Reporting

 

FOR REGIONAL SUPERINTENDENT OF SCHOOLS (KANE COUNTY)
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Douglas E. Johnson (Republican)

84626 80.97%

 

 

 

 

 

 

DEKALB COUNTY EDUCATIONAL SERVICE REGION

Registered Voters: 1407

Ballots Cast: 810

Turnout: 57.57%

4 of 4 Precincts Reporting

 

FOR REGIONAL SUPERINTENDENT OF SCHOOLS (DEKALB COUNTY)
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Gilbert E. Morrison, Jr. (Republican)

660 81.48%

 

 

 

 

 

 

LAKE COUNTY EDUCATIONAL SERVICE REGION

Registered Voters: 1631

Ballots Cast: 563

Turnout: 34.52%

2 of 2 Precincts Reporting

 

FOR REGIONAL SUPERINTENDENT OF SCHOOLS (LAKE COUNTY)
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Roycealee J. Wood (Republican)

215 38.19%

 

 

 

 

 

  

Dan McDermott (Democratic)

310 55.06%

 

 

 

 

 

 

GRUNDY & KENDALL COUNTIES EDUCATIONAL SERVICE REGION

Registered Voters: 667

Ballots Cast: 265

Turnout: 39.73%

2 of 2 Precincts Reporting

 

FOR REGIONAL SUPERINTENDENT OF SCHOOLS (GRUNDY & KENDALL COUNTIES)
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Paul R. Nordstrom (Republican)

192 72.45%

 

 

 

 

 

 

MCHENRY COUNTY EDUCATIONAL SERVICE REGION

Registered Voters: 4850

Ballots Cast: 3083

Turnout: 63.57%

7 of 7 Precincts Reporting

 

FOR REGIONAL SUPERINTENDENT OF SCHOOLS (MCHENRY COUNTY)
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Joseph R. "Joe" Williams (Republican)

2429 78.79%

 

 

 

 

 

 

COUNTY BOARD DISTRICT 3

Registered Voters: 485

Ballots Cast: 190

Turnout: 39.18%

1 of 1 Precincts Reporting

 

FOR MEMBER OF THE COUNTY BOARD, DISTRICT 3
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Dennis Burgin (Republican)

113 59.47%

 

 

 

 

 

  

Juan Reyna (Democratic)

66 34.74%

 

 

 

 

 

 

COUNTY BOARD DISTRICT 5

Registered Voters: 6010

Ballots Cast: 3545

Turnout: 58.99%

6 of 6 Precincts Reporting

 

FOR MEMBER OF THE COUNTY BOARD, DISTRICT 5
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Melisa Taylor (Republican)

2977 83.98%

 

 

 

 

 

 

COUNTY BOARD DISTRICT 7

Registered Voters: 1568

Ballots Cast: 554

Turnout: 35.33%

2 of 2 Precincts Reporting

 

FOR MEMBER OF THE COUNTY BOARD, DISTRICT 7
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Gerald A. Jones (Democratic)

205 37.00%

 

 

 

 

 

  

Monica Silva (Independent)

301 54.33%

 

 

 

 

 

 

COUNTY BOARD DISTRICT 9

Registered Voters: 12153

Ballots Cast: 7207

Turnout: 59.30%

12 of 12 Precincts Reporting

 

FOR MEMBER OF THE COUNTY BOARD, DISTRICT 9
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

James C. Mitchell, Jr. (Republican)

4151 57.60%

 

 

 

 

 

  

Christopher Faber (Democratic)

2713 37.64%

 

 

 

 

 

 

COUNTY BOARD DISTRICT 11

Registered Voters: 10861

Ballots Cast: 6486

Turnout: 59.72%

14 of 14 Precincts Reporting

 

FOR MEMBER OF THE COUNTY BOARD, DISTRICT 11
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Michael J. Donahue (Republican)

5123 78.99%

 

 

 

 

 

 

COUNTY BOARD DISTRICT 13

Registered Voters: 8350

Ballots Cast: 4522

Turnout: 54.16%

12 of 12 Precincts Reporting

 

FOR MEMBER OF THE COUNTY BOARD, DISTRICT 13
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Philip H. Lewis (Republican)

2600 57.50%

 

 

 

 

 

  

Stephen Bruesewitz (Democratic)

1705 37.70%

 

 

 

 

 

 

COUNTY BOARD DISTRICT 15

Registered Voters: 13605

Ballots Cast: 7971

Turnout: 58.59%

12 of 12 Precincts Reporting

 

FOR MEMBER OF THE COUNTY BOARD, DISTRICT 15
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Barbara Wojnicki (Republican)

5646 70.83%

 

 

 

 

 

  

Kay Catlin (Democratic)

2077 26.06%

 

 

 

 

 

 

COUNTY BOARD DISTRICT 17

Registered Voters: 5232

Ballots Cast: 1616

Turnout: 30.89%

8 of 8 Precincts Reporting

 

FOR MEMBER OF THE COUNTY BOARD, DISTRICT 17
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Deborah Allan (Democratic)

1324 81.93%

 

 

 

 

 

 

COUNTY BOARD DISTRICT 19

Registered Voters: 10950

Ballots Cast: 5410

Turnout: 49.41%

12 of 12 Precincts Reporting

 

FOR MEMBER OF THE COUNTY BOARD, DISTRICT 19
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Catherine Schick Hurlbut (Republican)

2692 49.76%

 

 

 

 

 

  

Jim Shales (Democratic)

2064 38.15%

 

 

 

 

 

  

Victor La Porte (Independent)

462 8.54%

 

 

 

 

 

 

COUNTY BOARD DISTRICT 21

Registered Voters: 7962

Ballots Cast: 3575

Turnout: 44.90%

10 of 10 Precincts Reporting

 

FOR MEMBER OF THE COUNTY BOARD, DISTRICT 21
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Timothy J. Haley (Republican)

1916 53.59%

 

 

 

 

 

  

Joseph R. Haimann (Democratic)

1488 41.62%

 

 

 

 

 

 

COUNTY BOARD DISTRICT 23

Registered Voters: 12055

Ballots Cast: 5453

Turnout: 45.23%

13 of 13 Precincts Reporting

 

FOR MEMBER OF THE COUNTY BOARD, DISTRICT 23
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Margaret "Maggie" Auger (Republican)

3459 63.43%

 

 

 

 

 

  

Linda M. Nuneman (Democratic)

1765 32.37%

 

 

 

 

 

 

COUNTY BOARD DISTRICT 25

Registered Voters: 22165

Ballots Cast: 11447

Turnout: 51.64%

17 of 17 Precincts Reporting

 

FOR MEMBER OF THE COUNTY BOARD, DISTRICT 25
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Thomas (T.R.) Smith (Republican)

9486 82.87%

 

 

 

 

 

 

2ND JUDICIAL DISTRICT

Registered Voters: 212946

Ballots Cast: 109242

Turnout: 51.30%

228 of 228 Precincts Reporting

 

FOR JUDGE OF THE APPELLATE COURT SECOND JUDICIAL DISTRICT
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Ann B. Jorgensen (Republican)

85521 78.29%

 

 

 

 

 

 

FOR JUDGE OF THE APPELLATE COURT SECOND JUDICIAL DISTRICT
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Mary S. Schostok (Republican)

84800 77.63%

 

 

 

 

 

 

16TH JUDICIAL CIRCUIT

Registered Voters: 212946

Ballots Cast: 109242

Turnout: 51.30%

228 of 228 Precincts Reporting

 

FOR JUDGE OF THE CIRCUIT COURT SIXTEENTH JUDICIAL CIRCUIT
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Kevin T. Busch (Republican)

84380 77.24%

 

 

 

 

 

 

FOR JUDGE OF THE CIRCUIT COURT SIXTEENTH JUDICIAL CIRCUIT KANE COUNTY
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

David R. Akemann (Republican)

66123 60.53%

 

 

 

 

 

  

John G. Dalton (Democratic)

36336 33.26%

 

 

 

 

 

 

16TH JUDICIAL SUBCIRCUIT 3

Registered Voters: 32962

Ballots Cast: 18740

Turnout: 56.85%

28 of 28 Precincts Reporting

 

FOR JUDGE OF THE CIRCUIT COURT SIXTEENTH JUDICIAL CIRCUIT THIRD SUBCIRCUIT
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Karen Simpson (Republican)

15352 81.92%

 

 

 

 

 

 

16TH JUDICIAL SUBCIRCUIT 4

Registered Voters: 78995

Ballots Cast: 45233

Turnout: 57.26%

85 of 85 Precincts Reporting

 

FOR JUDGE OF THE CIRCUIT COURT SIXTEENTH JUDICIAL CIRCUIT FOURTH SUBCIRCUIT
(Vote for 1)
Votes  % of Votes 

  

Susan Clancy Boles (Republican)

35576 78.65%

 

 

 

 

 

 

WASCO SANITARY DISTRICT

Registered Voters: 1780

Ballots Cast: 1095

Turnout: 61.52%

2 of 2 Precincts Reporting

 

FOR TRUSTEE WASCO SANITARY DISTRICT
(Vote for 2)
Votes  % of Votes 

  

Thomas A. Bihun

523 23.88%

 

 

 

 

 

  

Ryan A. Strauss

574 26.21%

 

 

 

 

 

  

Raul N. Brizuela

363 16.58%

 

 

 

 

 

  

William A Scanlon

449 20.50%

 

 

 

 

 

 

(W) Write-In